Przejdź do głównej zawartości

#CZAS




Świeci słońce. Przyroda budzi się do życia. 
Woła nas  i wzywa, a my i nasze dzieci… zamknięci.
Ciągle zamknięci w objęciach KWARANTANNY.
 Jak długo jeszcze?
Pytają Was o to Wasze dzieci?
Czy musicie ciągle i w kółko tłumaczyć każdego dnia dlaczego nie wolno wychodzić na plac zabaw, bawić się z innymi dziećmi? Pocieszacie - jeszcze trochę musisz wytrzymać kochanie, jeszcze trochę…?


To są pytania o CZAS. Trudne pytania, bo jak wytłumaczyć dziecku „ nie wiem jak długo, jeszcze trochę…”?
Czas jest pojęciem abstrakcyjnym dla dzieci. Czasami 5 minut płynie z wolna i baaardzo im się dłuży, a czasami upływa w ekspresowym tempie. 
Jak sobie radzić z czasem podczas kwarantanny?

Na pomoc przychodzi nam BAJKA napisana przez psycholog dziecięcą Dorotę Bródkę. 
W pierwszej „O Złym Królu Wirusie i o Dobrej Kwarantannie”, w sposób bardzo obrazowy i naprawdę czarujący, dowiadujemy się co to jest Mur Odporności i do czego służy Kwarantanna.
części opowieści
Nam dorosłym też przyda się spojrzenie z pozycji dziecka  na trudny temat izolacji !
http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf



Druga część historii pt. „Dlaczego kwarantanna ma zrozumieć dziury w czasie? dzieciom pojęcie
upływu czasu i pozwala przećwiczyć je wspólnie z rodzicami.  Przy okazji, jest to okazja do spędzenia czasu wspólnie z dzieckiem –  w sposób kreatywny i z czasomierzem w ręku!

http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/04/dlaczego-kwarantanna-ma-dziury-w-czasie-2.pdf                                                          

                                                       









Zapraszamy na BAJKI!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witajcie!!!

Obecna sytuacja epidemiologiczna stawia przed nami wszystkimi nowe wyzwania.  Jako zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej w Rokietnicy  nie mamy możliwości bezpośrednich spotkań i rozmów z Państwem jako rodzicami, nauczycielami i oczywiście z Wami, kochane dzieciaki!  D latego wymyśliłyśmy emotekrokietnica.blogspot. Chcemy, aby każdy z Was – Duży i Mały Człowiek – znalazł tutaj coś dla siebie – może coś ważnego i ku refleksji, a może coś do inspiracji, ale także coś co wywoła uśmiech na twarzy i sprawi, że poprawi się Wasze samopoczucie i humor.   Zapraszamy do systematycznego odwiedzania naszego bloga. Znajdziecie w tym miejscu ważne i interesujące artykuły, linki do ciekawych stron oraz ciekawostki, konkursy i propozycje na atrakcyjne spędzanie czasu w zaciszu domu.  Czekamy na Wasze komentarze i sugestie. 

Przytulajmy się!

  „..by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu ”stwierdziła amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir.  Nie żałujmy uścisków naszym bliskim a szczególnie dzieciom! Zalety przytulania: 1 . Przytulanie daje poczucie bezpieczeństwa. 2.Przytulanie buduje pozytywną samoocenę 3.Uścisk pomaga zrozumieć własne emocje. 4.Przytulane dzieci są szczęśliwsze (i zdrowsze). Dzieje się tak, ponieważ podczas dotyku wytwarzają się w organizmie endorfiny i serotonina. 5.Przytulanie relaksuje i redukuje napięcie mięśniowe. 6.Wspólne uściski to lekcja otrzymywania i dawania. Zobaczcie na własne oczy jak reagują dzieci, kiedy rodzic spontanicznie przytuli się do nich w trakcie oglądania bajki.   https://www.facebook.com/ 1700747346886105/posts/ 2382505585376941/ Spróbujcie sami!       

Dzień życzliwości!!!

  21 listopada obchodziliśmy nietypowe święto. Dzień życzliwości i pozdrowień!   Idea tego dnia jest bardzo prosta – bądźmy dla siebie nawzajem życzliwi, obdarzajmy się dobrym słowem, miłym pozdrowieniem, uśmiechem! Pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką :) Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzone w ponad 180 krajach. Przyświeca mu jasny cel: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji. W tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.   Na dowód tego obejrzyjcie krótki filmik:   Życzliwość A teraz do dzieła! Wyjmijcie ręce z kieszeni i zarażajcie siebie i innych ŻYCZLIWOŚCIĄ!!! Specjalnie dla czytelników b