Przejdź do głównej zawartości

Zwalcz stres na wesoło!



Potrzebujecie więcej pomysłów na radzenie sobie ze stresem?

Świadomy oddech to najprostsza droga do relaksacji, głębszego kontaktu ze sobą i obniżenia stresu.

Dla dzieci ćwiczenia oddechowe mogą stanowić świetną zabawę, a jednocześnie będą ważnym sposobem regulacji emocji.

Może ktoś ze zdziwieniem zapyta: po co ćwiczyć oddychanie? Przecież jest to czynność automatyczna, każdy to potrafi! Tak, wszyscy potrafimy oddychać, ale nie wszyscy robimy to poprawnie!
Przede wszystkim, oddychamy zbyt szybko i zbyt płytko. Nie wykorzystujemy wszystkich możliwości, jakie dają nam płuca i zapominamy o istnieniu przepony, która na proces oddychania wpływa wręcz cudownie, jeśli potrafimy ją dobrze wykorzystać.

Z tego powodu przedstawiamy Wam kilka propozycji ćwiczeń oddechowych w formie zabawy.

Mamo, Tato, Dzieciaki!
Zamieńcie się na chwilę w dzikie zwierzęta i podarujcie sobie chwilę relaksu.

1. Gra w węża

Zabawa ta jest prosta, wesoła i przede wszystkim skuteczna. Jest jedną z ulubionych zabaw dzieci.
  • Dziecko siada na krześle z wyprostowanymi plecami.
  •  Ręce kładzie na brzuchu i koncentruje się na poleceniach, które od nas usłyszy.
  • Teraz przez 4 sekundy wciąga powietrze nosem tak, aby czuły, że rośnie mu brzuch.
  • Następnie jego zadaniem jest powolne wypuszczanie powietrza przez zaciśnięte zęby, tak by uzyskało jak najdłuższe syczenie węża. 


2. Oddychanie w stylu słonia

Dziecko powinno zająć pozycję stojącą, nogi lekko rozszerzone.
  • Mówimy mu, że za chwilę zamieni się w słonika, więc koniecznie musi oddychać jak małe słoniątko.
  • Dziecko głęboko nabiera powietrze przez nos, a kiedy to robi, unosi ramiona tak, jakby to była trąba słonia. Jednocześnie napełnia powietrzem przeponę.
  • Następnie wydycha powietrze przez usta w sposób dźwięczny powoli opuszczając „trąbę” ku dołowi. 


3. Oddech lamparta

Naśladowanie oddechu tego dużego kota to ćwiczenie nieco bardziej złożone, które doskonale angażuje przeponę.
  • Dziecko na podłodze przybiera postawę kota.
  • Nabiera powietrze przez nos obserwując jak napełnia się jego brzuch i obniża kręgosłup.
  • Przy wydechu następuje opróżnienie brzucha i lekkie podniesienie pleców. 

Ważne jest, aby te ćwiczenia wykonywać wspólnie z dzieckiem, nie spiesząc się. Przy okazji tych  zabaw, tłumaczymy, że można je wykonywać zawsze wtedy, kiedy czujemy się źle, kiedy jesteśmy smutni,  zmartwieni czy zezłoszczeni. Miłego i wesołego oddychania!

Dla inspiracji – obejrzyjcie filmik w dwóch wersjach językowych.  Ćwiczenia oddechowe o wdzięcznych nazwach: Oddech smoka i Jedzonko, nakręcone przez Natuli – dzieci są ważne.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzień życzliwości!!!

  21 listopada obchodziliśmy nietypowe święto. Dzień życzliwości i pozdrowień!   Idea tego dnia jest bardzo prosta – bądźmy dla siebie nawzajem życzliwi, obdarzajmy się dobrym słowem, miłym pozdrowieniem, uśmiechem! Pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką :) Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzone w ponad 180 krajach. Przyświeca mu jasny cel: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji. W tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.   Na dowód tego obejrzyjcie krótki filmik:   Życzliwość A teraz do dzieła! Wyjmijcie ręce z kieszeni i zarażajcie siebie i innych ŻYCZLIWOŚCIĄ!!! Specjalnie dla czytelników b

Porozmawiajmy. Słowa leczą

POROZMAWIAJMY. SŁOWA LECZĄ. Od wielu lat Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wspiera dzieci i młodzież w kryzysie. Od 1 marca Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży   116 111 działa codziennie, 24 godziny na dobę! Jest to ogólnopolski, anonimowy, bezpłatny telefon dla dzieci i młodzieży, które potrzebują pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Zwłaszcza teraz, kiedy inne formy pomocy są tak trudno dostępne, kiedy szkoły są zamknięte, nie ma możliwości spotkania się z przyjaciółmi, a izolacja potęguje samotność i lęk. Niestety, kwarantanna nie izoluje od przemocy domowej! W czasie epidemii konsultanci Telefonu otrzymują aż dwa razy więcej wiadomości mailowych od dzieci i nastolatków. Trudno rozmawiać o problemach, gdy za ścianą jest rodzic. Rodzic, który nadużywa alkoholu, wszczyna awantury, stosuje przemoc psychiczną, fizyczną, seksualną.  Bezpieczniej jest schować się gdzieś i napisać wiadomość.( www.116111.pl )   Od 1 kwietnia, w ramach walk

Witajcie!!!

Obecna sytuacja epidemiologiczna stawia przed nami wszystkimi nowe wyzwania.  Jako zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej w Rokietnicy  nie mamy możliwości bezpośrednich spotkań i rozmów z Państwem jako rodzicami, nauczycielami i oczywiście z Wami, kochane dzieciaki!  D latego wymyśliłyśmy emotekrokietnica.blogspot. Chcemy, aby każdy z Was – Duży i Mały Człowiek – znalazł tutaj coś dla siebie – może coś ważnego i ku refleksji, a może coś do inspiracji, ale także coś co wywoła uśmiech na twarzy i sprawi, że poprawi się Wasze samopoczucie i humor.   Zapraszamy do systematycznego odwiedzania naszego bloga. Znajdziecie w tym miejscu ważne i interesujące artykuły, linki do ciekawych stron oraz ciekawostki, konkursy i propozycje na atrakcyjne spędzanie czasu w zaciszu domu.  Czekamy na Wasze komentarze i sugestie.